Polygraph

רשם הקבלנים

תמונה של רשם הקבלנים

רשם הקבלנים – בישראל ניתן למצוא בעלי מקצוע רבים המספקים שירותים בענף הבנייה, השיפוצים ובענפי משנה דוגמת: איטום מבנים, אינסטלציה, חשמל, הריסה, גבס ואחרים. חיפוש אחר קבלן לצורך ביצוע עבודה בתחומים הללו, יוליד לא מעט כרטיסי ביקור וטוענים לכתר קבלן, כמו גם מספר מושגים שההבדל בניהם לא תמיד ברור.

קבלן מוסמך או קבלן מורשה, ומה הבדל בין השניים

כבר במודעות הפרסום, ניתן יהיה לראות כי חלק ניכר מנותני השירות מציגים את עצמם כקבלן מוסמך או קבלן מורשה. האם בעל מקצוע שאינו קבלן מוסמך במתן שירות? ומה ההבדל בין הקבלן המוסמך למורשה?

בתחום הבינוי והשיפוצים כל איש מקצוע בעל ידע, ניסיון וכישורים, יכול להציע את שירותיו. שרברב המוזמן לתיקון נזילה או סתימה אינו בהכרח קבלן, המשפץ שעוסק בצביעה או באיטום המבנה מורשה לעשות זאת ללא ההסמכה האמורה והתואר קבלן, וככל שהציגו את עצמם וניסיונם ביושרה, פעילותם כשרה.

אחריות של רשם הקבלנים

קבלן לעומת זאת הוא תואר מקצועי אשר מעניק לבעליו את הסמכות לבצע עבודות וליטול על עצמו פרויקטים בהיקפים גדולים ומוגדרים, לנהל אתרי עבודה ושטח בהתאם לענף בו הוא עוסק, להעסיק עובדים, לרכוש ביטוחים מתאימים ועוד.

קבלן מוסמך- קבלן מוסמך הוא אדם שרכש את ידיעותיו במוסד מוכר ומורשה על ידי משרד העבודה,  ועמד בהצלחה בכל חובות תכנית הלימודים, מחובת נוכחות בהיקף הנדרש, ועד ביצוע עבודת גמר ומעבר בהצלחה של בחינת סיום על פי דרישות המוסד והמדינה.

קבלן רשום- קבלן רשום הוא קבלן אשר הוכר על ידי רשם הקבלנים, בזכות עמידה בקריטריונים מקצועיים בניהם השכלה רלוונטית וההיקף ניסיון בתחום הבנייה, או בענף משנה, בהתאם לרישום הנדרש.

למעשה, קבלן רשום בפנקס רשם הקבלנים במרבית המקרים יהיה גם קבלן מוסמך, בעוד שקבלן מוסמך לא בהכרח יזכה לאישור רשם הקבלנים.

מהו רשם הקבלנים ומה סמכויותיו

רשם הקבלנים הוא גוף שהוסמך על ידי המדינה, ומצוי תחת משרד הבינוי והשיכון. גוף זה הוקם במטרה לצמצם את היקף העבודות הבלתי מקצועיות בענף הבניה, באמצעות ניהול ורישום של פנקס קבלנים, שיכלול קבלנים שעמדו בתבחיני מקצועיות קבועים מראש וזכו להיתר בלבד.

רשם הקבלנים מחזיק במספר סמכויות חשובות:

  • קבלת בקשות לסיווג קבלן רשום, אישורן או דחייתן בהתאם לתבחינים שנקבעו.
  • טיפול בבקשות לשינוי סיווג קבלני לקבלנים רשומים.
  • גריעת קבלן רשום מפנקס רשם הקבלנים בנסיבות מסוימות.
  • סמכות שיפוט לטיפול בתלונות כנגד קבלנים רשומים וניהול הליכים משמעתיים.

בשונה ממשרדים ממשלתיים אחרים, רשם הקבלנים אינו גוף נגיש, וכלל ההתנהלות מולו מתבצעת באמצעות בירוקרטיה, הגשת טפסים ובקשות וקבלת מענה בכתב.

עוד שירותים שאנו מספקים:

כמה עולה אישור עבודה לפלסטינים >>  | העסקת עובדים פלסטינים בישראל >> 

הגשת בקשה

ניתן להגיש בקשות ל- רשם הקבלנים בהתאם לסמכות הטיפול למשרדי הרשם, באמצעות מערך טפסים נגיש שניתן למצוא באתר. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי במקרים רבים ההתנהלות הבירוקרטית והנתונים היבשים אותם מציג הפונה, אינם משקפים את המקצועיות, הניסיון המעשי והיכולות של בעל המקצוע הפונה, והבקשה עשויה להידחות על הסף.

הגשת הבקשה לקבלת סיווג קבלן רשום אינה רק בבחינת חתירה לתואר, כי אם טומנת בחובה משמעויות כלכליות מרחיקות לכת, כאשר ללא הרישום האמור, בעל המקצוע יהיה מנוע מהגשת מועמדות למכרזים ציבוריים, מוגבל בהיקף ובשווי הכספי של העבודות אותם יוכל לקבל, וחסר המוניטין שמחפשים לקוחות רבים בבחירת קבלן לביצוע העבודה.

לסיכום:

גם קבלנים רשומים בפנקס עשויים להידרש להחלטת הרשם, בבקשות לשנות את הסיווג הקבלני ולהרחיב את אפשרויות היקף הפעילות.

מומלץ להסדיר הליכים אלו מול הרשם בליווי מקצועי ועל ידי עורך דין מומחה. להתייעצות עם תנופה לתעסוקה לחצו כאן>>  או חייגו עכשיו – 073-7773886

התחל שיחה בווצאפ
היי, איך אפשר לעזור?
התחל שיחה
שלום איך נוכל לעזור?
Skip to content